4 tipy jak získávat pracovní příležitosti

Rozhodl jsem se natočit krátké 5ti minutové video o tom, jak získávat pracovní přiležitosti. Je to pár tipů, které mě v životě již několikrát pomohli získat pozici na kterou jsem neměl žádné zkušenosti. Proto si myslím, že tyto tipy by mohli pomoci především lidem na začátku, absolventům nebo těm, kteří touží zásadně změnit kariéru, ale něco by si mohli odnést i zkušenější pardálové (a pardálky). Pokud preferujete četbu, pod videem je i vyleštěný přepis.

Podnětem videa bylo, že jsem hledal zaměstnance a ozvalo se mi spousty lidí, kteří neměli žádný pracovní zkušenosti. Ačkoliv měli nějaký talent nebo touhu se něco naučit, tak trošku tápali v tom, jak mě přesvědčit, že oni jsou ty pravý, který bych měl najmout na tuhle práci. Nejsem žádná superhvězda, která vydělává miliony nebo statisíce měsíčně, ale v podobný situaci, kdy jsem se snažil získat práci v odvětví nebo v oboru, v kterym jsem neměl žádný zkušenosti, jsem už byl asi třikrát. Pokaždý se mi to nějakým způsobem podařilo a myslim si, že to, jak to dělá většina lidí, není úplně nejchytřejší a že jsou nějaký tipy, jak si tady tu cestu ulehčit nebo se k těm zajímavým pracovním příležitostem dostat. Shrnul bych to na čtyři kratičký tipy.

1. Práce zadarmo

Jedna z věcí, nad kterou moc lidí nepřemýšlí, je dělat věci zadarmo. Chápu, co si myslíte, nikdo nechce dělat nic zadarmo, ale pokud jste absolvent a nemáte žádnou praxi, tak z mýho pohledu je mnohem lepší strategie dělat chvíli něco zadarmo. Něco, co vám dá ty relevantní zkušenosti získat pak tu dobrou práci, než se trápit a dělat podřadnou práci. Když jsem byl v posledním roku na VŠ, tak jsem řešil podobný problém.Nakonec jsem dospěl k tomu, že jsem byl na šesti pohovorech, ale nikde mě nevzali. Tak jsem přemýšlel, která z těch firem je nejlepší z hlediska dlouhodobýho postupu, který ze šéfů, který by mě šéfoval, je nejlepší osobnost z hlediska mentoringu, koučingu, kdo mě může něco naučit, něco mi dát. Pak jsem šel zpátky, za tou nejlepší firmou a napsal jsem šéfovi mail ve stylu, že jsem zapálený do toho oboru, chtěl bych se to naučit a nabízím mu pracovat nějakou omezenou dobu zadarmo. Když se na to podíváte z té druhé stránky, tak málokdo odmítne pracovní sílu zadarmo a k tomu nadšeného člověka, kterej mu aktivně píše, že má zájem se něco naučit. Takže to je podle mě jedna věc. Najděte si člověka, kterýho sledujete. Někoho, kdo dělá to, co vy byste chtěli dělat a který je v tom dobrej a nabídněte mu, že pro něj budete pracovat zadarmo. To je ta nejlepší škola, co můžete dostat a získáte k tomu zkušenosti. Navíc, pokud už tu šanci dostanete a úkoly a aktivity, co máte dělat, tak pokud to děláte dobře každý si vás pak nechá a začne vám za práci platit. To byl tip číslo jedna.

2. Vlastní projekty

Tip číslo dva: mějte vlastní projekty. Zní to asi dost jasně, ale to co dneska spousty lidí přehlíží, ale co je na pracovním trhu hlavní, je mít iniciativu, mít vlastní zájmy a rozvíjet něco svýho. Ať je to váš blog, pokusy o podnikání, ať je to cokoli. Není to v tom, být lyžařský instruktor. To je sice sranda, ale nikoho to pak v tom pracovním životě nezajímá. Takže zkuste mít nějaké vlastní projekty, zkuste psát o tom, co vás zajímá a zkuste něco dělat ve svém volném čase.

3. Angličtina

Třetí hodně důležitý bod je naučit se anglicky. Nic vám neotevře dveře  a nic vám nedá víc příležitostí než umět dobře anglicky. To je, myslim, jasný.

4. Příležitostem naproti

A poslední čtvrtý bod je: jděte příležitostem naproti. Myslim si, že spoustu lidí je zbytečně pasivních. Ten způsob, jak se k příležitostem dostávat, je chodit mezi lidi, co dělají to, co vy chcete dělat. Seznamovat se. Pokud čtete nějaký zajímavý článek, napište zpět autorovi email, že vás to zajímá, že si o tom myslíte tohle a tohle nebo, že s nim nesouhlasíte. Tohle jsou způsoby, jak na sebe trochu upozornit, jak upozornit na to, že o tom něco víte, ačkoli v tom nemáte žádnou praxi. A budete se divit, ale často tyto malý konexe a malý činy napomáhají k tomu, aby se k vám pak nějaká ta příležitost dostala.

Doufám, že budete mít štěstí a že najdete svojí vysněnou pozici.

O autorovi

Tvořím podcasty a snažím se žít dobrý život. Zjištuji, jak to dělají ostatní a sdílím, jak se mi to daří. Dan Tržil.

Dan Tržil píše o podcastech, hledání dobrého života a lifestyle byznysu. Věří ve svět bez hranic a život bez omezení.