Nomádský průvodce - Guatemala a Mexiko

Pokud jste propásli první díl z mých poznatků a doporučení z cestování po Střední Americe, mrkněte na Nicaragua a Salvador pohledem digitálního nomáda. Předešlý článek končí v El Tunco v Salvadoru. Z toho jsem se snadnou cestou minibusem přesunul do města Antigua v Guatemale.

Guatemala

Antigua

Občas dorazíte na místo, kde už po prvních několika minutách víte, že se vám tam bude líbit. Pro mě byla taková Antigua. Toto menší koloniální město u úpatí sopky mě prostě dostalo. Antigua je v blízkosti 3 sopek, nejbližší Agua se majestátně tyči nad městem, v dáli je pak možné zahlédnout i Acatenango a doutnající Fuego. Celé město má typickou koloniální “šachovnicovou” strukturu a je velmi snadné se po celém centru pohybovat pěšky. Pro práci jsou vhodné buď množství kaváren nebo místní pobočka coworkingu Impact Hub. Mimo práci je tu spousta jazykových škol s cenami začínající na 3-4 dolarech za soukromou hodinu. Nebo se můžete učit salsu v jednom z mnoha tanečních studií a je zde i pár dobře vybavených posiloven. Od kamarádů vím, že je v okolí i hodně cest pro horská kola, ale to jsem sám nezkusil.

f-20151119_150321

Antigua navíc nabízí relativně dostupné ubytování (doporučují toto AirBnB) a množství restaurací a barů. Když si k tomu přidáte velmi příjemnou teplotu (v listopadu-prosinci přes den 20-25 stupňů, večer o trochu chladněji), představuje Antigua výbornou destinaci, pokud chcete trochu zvolnit a zůstat chvíli na jednom místě. Já tu nakonec vydržel s pauzou asi 6 týdnů.Tip na nejlepší kavárnu s rychlým internetem:GuateJava Coffee Roasters

Jezero Attitlán

Málokteré místo na světě má takovou atmosféru jako jezero Attilán. Na březích tohoto jezero obklopeného horami a sopkami leží 7 městeček, v kterých dodnes většinu obyvatelstva tvoří potomci původních Mayů. Každé město, nebo v některých případech vesnice, je v něčem jiné.

San Pedro

Já strávil nejvíce času v San Pedru, které je nejvíce turisticky zaměřené. Díky tomu, že tu mají dost možností ubytování, hodně barů a restaurací, se ceny drží nízko a v extrémním případě se můžete dostat jako já na cenu asi 80,- Kč za noc v soukromém pokoji (ano, trochu to podle toho vypadalo). Ze společenského hlediska je tu asi nejvíce vyžití ze všech míst u jezera. Běžné jsou koncerty místních kapel, párty, hudební jamy a spousta lidí, co chtěli zůstat pár dní, ale ani po pár týdnech se jim toto místo nedaří opustit. Údajně jsou zde snadno dostupné drogy a atmosféra je tu tak uvolněná, že pokud se necháte vcucnout, těžko se vám bude vracet se na nohy.

attitlan digitalni nomad

San Marcos

San Marcos je od San Pedra asi 15-ti minut jízdy člunem. Ono se totiž většina dopravy mezi jednotlivými místy u jezera odehrává na laminátových člunech. Na některá místa se dá dostat i po silnici, ale často je to podstatně delší a proto každou chvíli přijíždí a odjíždí lodě. San Marcos je centrem spirituality, meditací, jógy a spousty věcí tohoto rázu, o kterých toho moc nevím. Jde v podstatě o pár uliček a pokud tu nechcete zůstat, půldenní výlet vám bohatě postačí k vidění všeho (upřímně vám na to stačí půl hodina, ale je zde pár zajímavých míst, kde se dá posedět a dát si jídlo nebo pití). Co je super v San Marcos je přírodní rezervace na levé straně (pokud přijíždíme lodí). Pěkné stezky na procházku, místa na koupání v jezeře a plošina na skoky do vody z asi 7mi metrů.

Panajachel

Druhé největší město u jezera je pravděpodobně místo, kam vás doveze minibus z Antigui (některé jezdí i do San Pedra). Z mého pohledu toho tu příliš není, ceny ubytování i jídla jsou vyšší než v San Pedru. Můžete omrknout místní trh a pár restauraci u jezera a údajně i nějaké bary, ale nic, co by jste nenašli i jinde.

Santa Cruz la Laguna

Do této vesničky snad ani nevede silnice. Je zde jediné potápěčské centrum u jezera, kde si můžete udělat certifikace a potápět se, ale i pokud se nepotápíte, doporučuji využít jejich ubytování. Je to velmi pěkné, levné, mají komunitni večeři, která byla pokaždé výborná a bydlíte opravdu 5 kroků od jezera. Pokud máte chuť na dobrou snídani a/nebo se potřebujete připojit na internet, zajděte asi 10 minut po břehu do hotelu Isla Verde, který je opravdu nádherný a má slušnou wifi (jinde wifi není). Pokud vás nebaví jen sedět u jezera, můžete si udělat pěší výlet třeba do na kopci položeného městečka.

f-20151208_105354

Santiago

Největší město na jezeře nabízí snad jen místní trhy se suvenýry a místní památku ve formě mišmaše mayské mytologie a křesťanství v podobě Maximóna. Domácnosti se střídají v držení této figuríny člověka, staví mu malé svatyně a lidé k ní pokládají peníze a cigarety jako výraz úcty. Je to opravdu bizardní tradice. O nic velkého nepřijdete, pokud to z programu vypustíte, ale o této podívané si můžete přečíst tady.

Guatemala City

Do guatemalského hlavního města nemá příliš cenu jezdit, pokud nemáte nějaké místní kontakty. Město je považované za poměrně nebezpečné a bez auta se zde velmi těžko kamkoliv pohybuje. Pokud se sem i přes to vydáte, můžete se projít po málem historickém centru nebo si užít klasické moderní vymoženosti, ať už jde o obchodní centra, kina nebo množství restaurací.

Xela

Xela neboli Quetzaltenango je druhé největší guatemalské město na severu země. Díky vyšší nadmořské výšce se připravte na chladnější teploty. Toto město je známé díky mnoha možnostem studia španělštiny. Snad jen dodám, že mě to za 3 dny příliš nezaujalo a nezůstával bych tady.V Guatemale je celá řada míst k výletům a poznávání. Mezi nejznámější patří Semuc Champey nebo staré mayské město Tikal. Mohu doporučit jejich návštěvu, ale jelikož se jedná o turistické atrakce a ne místa pro život, nebudu se o nich rozepisovat.

Belize

Caye Caulker

Tento maličký karibský ostrov je “low cost” možností, pokud chcete strávit nějaký čas v tropickém ráji v Belize. Je zde dostatek hostelů, guest housů a restaurací, očekávejte ovšem vyšší ceny než v Guatemale nebo Mexiku. V podstatě celý ostrov, který přejdete z jedné strany na druhou za 15 minut, žije z turismu.

Caye Caulker digital nomad

Pokud chcete zkusit nejlepší šnorchlování vašeho života, zajeďte do Caye Caulker. Je to zajímavá zastávka na pár dní cestou z Guatemaly (minibusem z města Flores) do Mexika (vemte loď do Chetumalu).

Mexiko

Tulum

Tulum je domovem, podle mnohých, nejhezčí pláže v Mexiku. Jediný háček je, že pláž se nachází asi 7km od samotného města, takže potřebujete buď kolo, taxi, nebo si udělat slušnou pěší tůru.

Tulum-digitalninomad

Mnozí říkají, že Tulum je stejný jako bývala nedaleká Playa del Carmen před několika lety a před nájezdem masového turismu. Tulum si stále drží atmosféru malého, ospalého městečka, i když turisty samozřejmě budete potkávat i tady. Osobně jsem měl vysoká očekávání a doufal jsem, že se zde na pár týdnu zastavím, ale to se nestalo. Na můj vkus je Tulum spíše jedna hlavní silnice plná turistů a jinak vlastně nic zajímavého. Možná jsem tomu mohl dát více šancí. Často slýchám od jiných cestovatelů/nomádů chválu na Tulum a třeba Adam Marčan tam strávil více času. Proto bude možná lepší se na více detailů zeptat jeho.

San Cristobal de las Casas

San Cristobal jsem původně neměl vůbec v plánu, ale když mi kamarád řekl, že se mu tam líbilo, a že je podle něj hezčí a levnější než Antigua, bylo jasné, že to musím omrknout. Co mi ovšem neřekl je, že díky nadmořské výšce 2200 m.n.m. je tam také výrazně chladněji než v Antigue. V teplých krajích cestuju jen s příručním zavazadlem a díky tomu mám v batohu jen jednu mikinu, jedny kalhoty a jednu bundu proti dešti. V San Cristobalu jsem často potřeboval všechno z toho a ještě se třásl zimou. Přes den jsou teploty vesměs příjemné, ale večer to byl trochu problém.I přes to jsem tu nakonec byl asi 2,5 týdne. Je to opravdu relativně levné místo, není problém najít výborný salát v restauraci za 70,- Kč. Místní kuchyně stojí kolem 60-ti korun, turistické restaurace zákonitě více. Díky tomu, že se dostanete všude pěšky, je velmi snadné najít si oblíbené restaurace a kavárny a strávit v nich spoustu produktivního času.

20160116_172925 copy

V San Cristobalu stále žijí původní indiánské komunity (v době mého pobytu se třeba jedna skupina rozhodla protestovat tím, že uzavřela silnici a tím mi prodloužila cestu z Playa del Carmen ze 16-ti na 23 hodin). Žije tutaké dost hipíků a různých dalších volnomyšlenkářů. Na ulici běžné potkáte zajímavé umělce, muzikanty a celý San Cristobal má velmi uvolněnou atmosféru.Nejlepší kavárna:Frontera

Puerto Escondido

20160213_170947 copy

Město ve státě Oaxaca je známé pro vyznavače surfingu díky závodu světové série, který se zde koná. Celkem je v Puerto Escondido 5 pláží. Některé jsou vhodné pro surfing, jiné pro plavání nebo šnorchlování a na jedné můžete jít dokonce pouštět čerstvě vylíhnuté želvy.Blízko Puerto Escondido se pak nacházejí i dvě malá městečka, o kterých jsem se dozvěděl z článku Hippie havens on the Pacific Coast. Pokud vás láká jedna z mála nudapláží v Mexiku, batikované rodiny a všudypřítomný pach marihuany, zajeďte si do hodinkuvzdáleného Zipolite a Mazunte. Jde o zajímavý zážitek.Nejlepší hostel s kvalitním internetem:Casa LosodeliV Puerto Escondido jsem si ovšem uvědomil, že v Mexiku zůstat nechci a po návštěvě v Oaxaca City pojedu rovnou do Mexiko City a odletím pryč. Při vší úctě k Mexiku, jsem se dostal do rozpoložení, kdy mě už nebavilo se neustále přesouvat a řešit, kde bydlet, kde pracovat, nebo kde potkat nové kamarády. Byl jsem z toho cestování po skoro 5-ti měsících už unavený a rozhodl jsem se proto koupit si na příští týden letenku zpět do Čech.

Oaxaca City

20160215_131056 copy

Jaké překvapení mě ovšem čekalo, když jsem po 6-ti hodinách v dodávce dorazil do hlavního města provincie Oaxaca - Oaxaca City.Krásné, široké pěší zóny, čisté ulice, spousty pěkných budov a kostelů, místní

20160219_172210 copy

kuchyně zařazena na seznam UNESCO a ohromné množství cool kaváren. Hned mi bylo jasné, že tady bych klidně nějaký ten měsíc vydržel. Jenže už jsem měl koupenou tu letenku. Nakonec jsem tedy zůstal v Oaxaca City jen 4 dny, ale považují to ze všech mexických míst, co jsem navštívil, nejlepší pro delší pobyt.

Mexico City

Závěrečných pár dní jsem strávil v Mexico City. Co je zde fajn, jsou parky, historické centrum a uzavření hlavní silnice každou neděli, aby byla využívána jen lidmi na kolech a kolečkových bruslích. Na druhou stranu je tu i dost negativ jako kriminalita, obrovská přeplněnost lidmi, jak na ulici tak třeba v metru a celkový vzhled města.

20160220_174109 copy

Z Mexico City se dá vyrazit na pár zajímavých památek, ale v samotném městě bych nedoporučoval být více než 2 dny.Doufám, že vám tento obsáhlý průvodce pomůže naplánovat vaší další nomádskou cestu nebo delší pobyt v Mexiku. Jde čistě o mé osobní názory, které byly ovlivněny momentálním rozpoložením, lidmi, které jsem zrovna potkal a spoustou dalšího. Proto je možné, že to co se líbilo mě, vám se líbit nebude a naopak. Ale právě proto je nutné všechny cestopisy a rady brát spíše orientačně, váš zážitek z cestování zavisí hlavně a jen na vás.Pokud se ti líbil tento článek, určitě koukni i na mega článek shrnující všechno co je na českém internetu o digitálním nomádství. Nazval jsem ho Vše, co jste chtěli vědět o digitálním nomádství

O autorovi

Tvořím podcasty a snažím se žít dobrý život. Zjištuji, jak to dělají ostatní a sdílím, jak se mi to daří. Dan Tržil.

Dan Tržil píše o podcastech, hledání dobrého života a lifestyle byznysu. Věří ve svět bez hranic a život bez omezení.