Plánování nového roku - hloupost nebo cesta k úspěchu?

Plánování nového roku? To je něco jako předsevzetí? Nebo jaký to má smysl? Něco takovýho jsem si myslel, když jsem koncem roku viděl záplavu článků typu „Jak si naplánovat megaúspěšný rok 2015“, „7 tipů pro dosahování Vašich cílů v novém roce“, atd. Každý druhý blog nebo magazín něco takového publikoval. Já si nikdy novoroční předsevzetí nedával. Pokud chci v životě udělat nějakou změnu, nechápu, proč čekat na začátek kalendářního roku. Ono je fakt úplně jedno, jestli začnu cvičit 1. ledna nebo 6. února, ten den začátku hraje opravdu nulovou roli v tom, jestli ten zvyk vydrží.

Měsíční předsevzetí

Co mně celkem funguje, je něco jako tzv. měsíční předsevzetí. Jeden měsíc bez alkoholu nebo jeden měsíc se budu soustředit na nějakou činnost, například v byznysu: leden se budu soustředit na získání zákazníků, únor na vylepšení produktů atd. Nebo co třeba měsíc bez stěžování si? Princip měsíčního předsevzetí je myslím jasný. Má to podle mě dvě výhody: za prvý Ti prvotní vůle nějakou dobu vydrží, takže pokud si dáš předsevzetí nejíst po nocích na leden a po dvou týdnech prostě tomu nočnímu kebabu neodoláš, můžeš začít v únoru znovu a ve výsledku se toho vyvaruješ více, než kdyby to bylo jen novoroční předsevzetí a po prvním porušení by ti to už bylo vlastně jedno a jedl bys po nocích dál. To je trochu alibistickej důvod, ale na získání zvyku to má dle mě rozhodně lepší vliv. Druhý důvod je to, že tyto měsíční cíle jsou super pro případy, kdy nechceš trvalou změnu, ale prostě se chceš jen trochu vytrhnout z těch zaběhlých vzorců chování. Já si třeba řekl, že jsem v prosinci ztratil zbytečně moc času v kocovině nebo prostě jen bez energie a chutě něco dělat jakožto následek předešlýho popíjení. Nemám v úmyslu se stát abstinentem, s pitím nemám problém, ale prostě se v lednu chci soustředit na jiný věci, a tak tento měsíc nepiju. Neberu to jako něco tragickýho, prostě je to experiment, kdy budu jasně vidět, kolik energie alkohol bere nebo třeba naopak nebere. Pozměním svoje standartní chování a lehce potrénuju vůli, samý dobrý věci.

Má to plánování vůbec cenu?

Vrátím se k tomu plánování novýho roku. Jak jsem již naznačil, plánování není moje silná stránka. Stále si pamatuju, jak mě ještě v pozici projektovýho manažera jedna reklamní agentura koupala kvůli timingu na výrobu animovaného spotu. Chtěli u každé částečky toho tříměsíčního procesu vědět datum a čas odevzdání jim, do kdy se k tomu musí vyjádřit klient, do kdy my poté zapracujeme změny. My to nikdy nedodali včas, oni nikdy včas neposlali feedbacky a ten papír jsem denně přepisoval. Projekt se dodělal, timing byl v podstatě k ničemu, a to je víceméně moje největší zkušenost s plánováním. Má to tedy nějaký smysl?

Tenhle rok jsem se nakonec do plánování roku pustil, sice se zpožděním, což je stejně jako s tím předsevzetím úplně fuk, ale přece. Důvody, proč jsem to udělal, jsou dva:

1) Jak jsem již psal, rok 2014 byl výborným i bez plánování, ale k tomu, aby 2015 byl exponenciálně lepším (obrázek), je zapotřebí něco navíc. A po tom, co jsem četl o mnoha úspěšných lidech, co plánování dělají, sem si řek, že tomu dám také šanci.

2) Jednou týdně si na hodinu voláme přes Hangout se skupinou asi pěti lidí se zájmem o podnikání a online marketing (tzv. Mastermind group) a tento týden jsme řešili, jak kdo plánuje příští rok. Takže i kvůli tomuhle tlaku jsem se tomu podíval na zoubek, abych nebyl ten jedinej, kdo na plánování kašle.

Jak jsem si naplánoval rok 2015 já

Po kratším pátrání a pročítání jsem si nakonec zvolil techniku, která kombinuje plánování i s takovým ohlédnutím za minulým rokem a dává mi asi největší smysl.

Prvním krokem je definovat si roli.

Rolí můžeš mít i více, pro každou výraznou oblast Tvého života jednu, takže např. práce, vztahy (osobní), vztahy (pracovní), zdraví, … Pokud máš rolí více, pak tedy každý další krok děláš pro každou roli zvlášť. Já si to zjednodušil a udělal si roli jenom jednu, a to zaměřenou hlavně na něco, čemu říkám lifestyle design, což je pro mě něco jako styl života, kde, jak a proč žiju. Takže se to týká práce, peněz a aktivit, co chci dělat.

Popiš svoji roli a použij při tom co nejvíce emotivních slov. Jaká je identita, které chceš dosáhnout? Zkus být konkrétní, místo „Jsem spisovatel“ napiš „Jsem úspěšný spisovatel, který pomáhá tisícům lidí v boji proti chorobnému odkládání povinností“.

Co bych udělal zítra, kdybych měl jistotu, že uspěju?

Co by tvoje role zítra udělala?

Ohlédnutí – tady do toho zakomponujem minulost.

1. Co se povedlo? Co jsou věci, které jsem dělal správně a měl bych jich dělat více?

2. Co se nepovedlo? Co jsou největší chyby, které jsem udělal? Proč jsem nedosáhl toho, co jsem chtěl?

3. Co můžu přestat dělat? Co jsou tři nejmíň přínosný věci, které dělám? Co dělám, abych se vyhnul důležitým věcem?

Cíl

Kde chci být za rok? Čeho chci dosáhnout? Mířím vysoko. Je mnohem lepší nedosáhnout desetinásobného zlepšení než dosáhnout desetiprocentního zlepšení.

Jasně si definuj, co je úspěch. Je to ušetřit 100 000,- anebo napsat a vydat vlastní knihu. Musíš být konkrétní, aby nešlo mít pochyby o tom, zda se ti to podařilo nebo ne.

Proč

Proč toho chci dosáhnout? Jaký je význam?

Samotný cíl není důležitý, jde o to, proč to chceš. Co ti to dovolí dělat? Jak se budeš cítit? Buď k sobě upřímný. Je důležitý mít jasno v tom, proč se chci rok soustředit na tento cíl. Občas se stane, že při tomto kroku je nutné cíl upravit.

Jak

Jak se dostanu k cíli? Co bude nutné udělat? Jaké příležitosti bude třeba využít, na jakých silných stránkách je potřeba více pracovat? Jak vypadá život někoho, kdo tvého cíle dosáhl?

Vizualizace

Cíl, Jak a Proč si dej někam na oči. Připni na nástěnku, vlož jako obrázek na plochu počítače, udělej cokoliv pro to, abys to měl co nejvíce na očích.

Pokud si chceš naplánovat příští rok a pokud se ti to zalíbilo, zkus použít tento formát. Ve smyslu toho, co jsem se snažil vysvětlit, není pozdě udělat si plánování dneska, ať je půlka ledna nebo půlka července.

Hoď mi prosím komentář, pokud se rozhodneš to vyzkoušet a dáme si za čas vědět, jak nám to funguje.

[easy-opt-in id=18]

O autorovi

Tvořím podcasty a snažím se žít dobrý život. Zjištuji, jak to dělají ostatní a sdílím, jak se mi to daří. Dan Tržil.

Dan Tržil píše o podcastech, hledání dobrého života a lifestyle byznysu. Věří ve svět bez hranic a život bez omezení.