Shrnutí roku 2016

I tento rok jsem věnoval chvilku k zamyšlení a rekapitulaci uplynulého roku 2016. Dlouho jsem s tímhle příspěvkem váhal a nevěděl, jak začít. Nicméně vrhnu se na to se stejnou strukturou s jakou jsem rekapituloval přibližně před rokem 2015.

Cestování

V téhle oblasti to byl velký kontrast oproti předchozímu roku. Začátkem roku jsem dostal lehkou cestovatelskou krizi. Na přelomu roku 2015 a 2016 jsem opustil Guatemalu a následující měsíc a půl strávil poměrně intenzívním cestováním po Mexiku. V podstatě stále dokola se opakoval podobný scénář. Někam jsem přijel, šel hledat ubytování, poté hledat, kde se najíst a kde pracovat, tu a tam jsem se s někým seznámil. Po krátké době (někdy 2 dny, někdy 2 týdny) jsem si uvědomil, že to tam nesplňuje moje požadavky na dlouhodobější pobyt a jel zkusit něco jiného. Jenže čím déle jsem tohle dělal, tím menší chuť jsem měl dát novému místu čas, lépe ho poznat, tím méně jsem se chtěl seznamovat a stále více mi začínalo vadit, kolik energie vynaložím na úvodní rozkoukávání a pak mi nezbývá energie ani čas na práci, sport a další věci. Jednoduše jsem začal chtít stabilitu, rutinu a možnost prohlubovat stávající vztahy, oproti neustálému navazování nových. To vše vyvrcholilo rozhodnutím ukončit tuhle cestu (původně jsem zvažoval pokračovat do Brazilie nebo Kolumbie) a vrátit se do Prahy.Den po příletu jsem ještě zvládl zimní víkend ve švýcarském Davosu a následně zjistil, že jsem bez práce. O tom více v další sekci. Nicméně to bylo paradoxní. Dlouho jsem si přál zkusit si cestování bez nutnosti pracovat a asi 4 dny po návratu do ČR jsem najednou pracovat nemusel, ale bez chuti cestovat. Díky této kariérní pauze se mi nakonec podařila fajn cesta a do USA (rodinný výlet na sestřinu promoci) -> Kolumbie -> Plavba lodi přes Atlantický oceán – Nomad Cruise -> Lisabon -> Barcelona. Po návratu že Španělska jsem se rozhodl usadit se v Praze a našel si dlouhodobý pronájem. Díky tomu, že najednou platím každý měsíc nájem se dlouhodobé cestování trochu finančně ztížilo. Další důvody rozhodnutí usadit se ještě zmíním v dalších oblastech. Nicméně díky tomu jsem byl rok 2016 z velké většiny v Praze a cestovatelsky nebyl zdaleka tak zajímavý, jako předchozí roky.Jen pro úplnost ještě dodám, že jsem teda zvládnul vždy po týdnu na Sicíli, jižním Španělsku a Kanárských ostrovech a Vánoce v Rakousku, ale to už je opravdu všechno.

Kariéra a peníze

Tato oblast zase byla mnohem zajímavější, než v roce 2015. Jak jsem již zmínil, koncem února jsem přestal pracovat pro společnost, která mi umožnila nomádský způsob a života a pro člověka, který mi kdysi dal tu převratnou možnost přijet na Bali a začít s ním pracovat. Zpětně ten konec vidím, jako dar z nebes. Ačkoliv jsem už od předchozího léta bojoval s nutkáním skončit a jít si vlastní cestou, nebyl jsem schopný odchod uskutečnit. Začátkem roku se firma dostala do problémů a v rámci škrtání výdajů nezbývalo příliš na můj plat a já to vzal jako znamení k posunu.Otázkou co dál jsem se zabýval další 4 měsíce, od března do července. Poprvé v životě jsem neměl práci, dělal jsem pár menších projektů a zkoušel rozjet poradenství na volné noze. Ale jak sem již psal v tomto článku, příliš se to nedařilo.Co se naopak dařilo a jsem za to hrozně rád, bylo konečně spustit můj podcast Proti Proudu. Moje rozhovory se zajímavými českými osobnostmi mě hrozně chytly a kdybych si dneska měl vybrat na čem pracovat, bude to jenom podcast. Nicméně provozováním českého podcastu se v roce 2016 vydělávat nedá a tak jsem zároveň musel vyřešit i nějakou stálou práci. Věděl jsem, že najít nějakou práci pro mě nebude problém, ovšem strávil jsem hodně času přemýšlením, co chci vůbec dělat a jak se dále vyvíjet. Hierarchie mých možnosti byla:

  • Vlastní projekt
  • Opět práce online, nezávislá na místě pro nějakou zahraniční společnost
  • Zajímavá firma v ČR (kiwi.com, STRV, Red Bull, Usertech...) nebo zahraničí
  • Nějaká online marketing agentura v ČR

Čím výše na seznamu, tím zajímavější, ale těžší možnost.Nakonec, jsem začal online pracovat pro jinou americkou firmu v pozici, kterou jsem si sám nadefinoval, výrazně zvýšenou finanční odměnu a pro šéfa, na kterého jsem slyšel všude jen slova chvály.Druhou půlku roku jsem tedy pracoval pro Contractor Dynamics a ve volném čase makal na podcastu. Jen za mého působení se firma zdvojnásobila a růst firmy je přesně věc, kterou jsem se chtěl naučit.

Zdraví

Z pohledu zdraví se nic převratného v minulém roce nestalo, což je relativně pozitivní věc. Dva měsíce kdy jsem byl bez práce jsem strávil 4-5 dní v týdnu v posilovně a upravil jídelníček, což se promítlo ve shození 1,5 kg tuku a nabrání 1 kg svalů. Trochu jsem z toho výsledků byl zklamaný, protože se mi za to množství dřiny a odříkání zdál malý, nicméně zpětně si myslím, že to nebylo špatné. Nyní hledám optimální kombinaci, která se dá zvládat při mém stylu života a díky které budu univerzálně fit.

Vztahy

Pokud to vezmu ze široka, tak rok 2016 byl z hlediska vztahů super. Poznal jsem spoustu zajímavých lidí. Asi největší zásluhou na tom měla již zmíněná Nomad Cruise a pak právě podcast Proti Proudu. Všichni hosté, které jsem v podcastu měl jsou lidé, které v něčem obdivuju a rád bych měl v reálném životě víc konverzací, jako mám právě v podcastu.Už jsem mluvil i o prohlubování vztahů. O to jsem se snažil, ale těžko se to měří. Celé to usazování v Praze bylo těžší, než jsem si myslel i díky  navykání na jiný styl života. Ve světě jsem potkával neustále spoustu lidí, v Praze jsem si po čase uvědomil, že těch dobrých kamarádů lze spočítat na prstech jedné ruky a občas jsem se propadal do osamělých nálad.

Historky co budu vyprávět dětem

V tomhle bodě si uvědomuju, jak je život na jednom místě jiný od konstatního cestování. Zatímco minulý rok je můj post nabitý super zážitky. Tento rok jich bylo méně, ačkoliv jsem méně pracoval a víc vydělával

Nomad Cruise

Nomad Cruise byla plavba na zaoceánské lodi z Kolumbie do Portugalska, se zastávkou na karibském ostrově St. Marteen. Více o tomto zážitků zde.

Kitováni v Tarife

Po asi 3 pokusech jsem se konečně naučil kitovat. Resp. jsem v bodě, kdy už nepotřebuju lekce s instruktorem a mohu se zlepšovat samostatně. Ten pocit, kdy jsem to konečně pochopil a jel po hladině s úsměvem od ucha k uchu si budu dlouho pamatovat.

Rodinný výlet do USA

Poprvé v životě jsem byl v USA. Pár dní v New Yorku, týden v Maine a pár dní ve Washingtonu. První rodinná dovolená po 10ti letech a bylo to super. Celkově si času s rodinou vážím víc a víc. Zpětně jen lituju, že jsem půlku pobytu byl naštvaný kvůli holce v ČR. Užívat si více přítomnost a neřešit, co člověk neovlivní, musím určitě ještě trénovat
.Tohle shrnutí loňského roku je možná trochu více terapie pro mě, než hodnota pro kohokoliv jiného. Ale myslím si, že je to opravdu užitečné cvičení. Jestli vám mohu něco doporučit, tak je to teď hned si sednout a 15 minut psát o tom co se vám loni povedlo a nepovedlo. Můžete použít podobný formát jako mám já nebo si vymyslet vlastní. Zaručuju vám, že to nebude ztracený čas.

O autorovi

Tvořím podcasty a snažím se žít dobrý život. Zjištuji, jak to dělají ostatní a sdílím, jak se mi to daří. Dan Tržil.

Dan Tržil píše o podcastech, hledání dobrého života a lifestyle byznysu. Věří ve svět bez hranic a život bez omezení.